Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”

İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı tarafından desteklenen İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin proje ortağı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi-Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi ile birlikte gerçekleştirdiği “ISTKA/2016/YNY/192-NEFES-Hastane Enfeksiyonlarını Önlemeye Yönelik Hava Filtrasyonu Ar-Ge Merkezi” Projesi kapsamında “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi” 14 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi, Orhan Öcalgiray Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 
Söz konusu kongreye; İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup ÇAĞ, İdari Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Habip YILMAZ, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Berk BERKALP, Yüksek Öğretim Kurulu Eski Başkanı-İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali DEMİR, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mustafa SAMASTI, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. İsmail EKMEKÇİ, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali KILIÇ, Birlik bünyesinde ve il genelinde görev yapan sağlık profesyonelleri, yöneticileri ve teknik personeller katıldı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Berk BERKALP; açılış konuşmasında “1955 yılında kurulan İstanbul Tekstil Üniversitesi tam anlamıyla 1983 yılında faaliyetlerine başlamış,  1987 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 2004 yılından günümüze Türkiye’de tekstil alanında tek fakültedir. Ana faaliyet alanımız tekstil mühendisliğidir. Tekstil mühendisliği alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımız mevcuttur.  Nefes projesi kapsamında TEMAG (Tekstil Makine ve Malzemeleri Araştırma ve Geliştirme)  Laboratuvarımızla Türk Akreditasyon Kurumuna başvuru yaptık. Bugün burada teknik tekstil kapsamında önemli yeri bulunan filtrasyon ve nanolifler bölümü üzerinde bir kongre düzenlendi. Bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesinde öğretim üyelerimiz çok sayıda projeler almaktadır. “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”nde bilhassa hastane enfeksiyonlarında tekstilin ne kadar önemli olduğunu bir defa daha göreceğiz” dedi. 
Çalıştay açılış konuşmasında Yüksek Öğretim Kurulu Eski Başkanı-İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali DEMİR; “İTÜ-İstanbul Teknik Üniversitesi- Tekstil Mühendisliği içerisinde yer alan TEMAG (Tekstil Makine ve Malzemeleri Araştırma ve Geliştirme) Laboratuvarında sahip olduğumuz nanolifler ve onlardan yapılan filtrelerin kullanım alanı olan hastanelerdeki hava filtrasyon sistemlerinin iyileştirilmesine yönelik olarak başladığımız, İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) tarafından desteklenen NEFES Projesinde emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederim” dedi.  
Yüksek Öğretim Kurulu Eski Başkanı-İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali DEMİR; “Bir yıl kadar önce “Bir Nefes Sıhhat İçin” diye yola çıkmıştık… Elimizde bir nanolif teknolojimiz vardı. Nanolif teknolojisinden ülkemiz ve insanlık adına neler yapabiliriz diye düşünüyorduk. İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği ile birlikte yaklaşık bir yıldır İSTKA destekli “NEFES” projesi üzerinde çalışıyoruz. Hedefimiz hastanelerdeki ameliyathanelerde, yoğun bakım ünitelerinde ve hasta odalarındaki havanın daha nitelikli, daha kontrollü olabilmesini sağlamaktı. Bu hedef için pek çok görüşme yaptık, ihtiyaçları belirledik, bunun için gerekli olan yapıları oluşturduk. Bu projeyle önümüzdeki yıllarda hastanelerde enfeksiyonu önlemeye yönelik ürün geliştirme adına çalışmalar yapacağız. Bu çalışmaların bir parçası olarak bugün sizlerle “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”ni gerçekleştiriyoruz. Buradaki hedefimiz nano teknolojinin nefese hizmet etmesi yani nefes için nano teknolojiyi kullanmaktır. 
Konuşmasında TEMAG Laboratuvarı, Nano teknolojisindeki gelişmeler, Nano teknolojilerinin getirdikleri ve nanolif araştırmalarından bahseden, projeye vermiş olduğu katkılardan dolayı İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Anadolu Güney Sağlık ailesine ve diğer paydaşlara teşekkür eden Prof. Dr. Ali DEMİR; projenin genel sonuçlarına değindi. 
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN konuşmasında; “İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle; İstanbul Teknik Üniversitesi-Tekstil Teknolojileri - Tasarımı Fakültesi ve İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği işbirliği ile Birlik bünyemizde bulunan Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yürütülen “NEFES” isimli projemizin de sonuçlarının paylaşılacağı ‘Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresine’ hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı. 
“İstanbul Anadolu Güney Sağlık Ailesi olarak böyle bir projenin içinde olmak bizim açımızdan gurur verici bir hadise. Bize bu proje teklif edildiğinde bünyemizde İstanbul Kalkınma Ajansıyla tıbbi hizmet ve tıbbi eğitimle alakalı bazı projeleri yürütmekteydik. Acaba biz bu projeyi de yürütebilir miyiz? Bu konuda iletişimi güçlü tutabilir miyiz? diye bizim de kaygılarımız oldu. Ancak bu projenin yürütülmesi açısından gerekli olan birkaç önemli nokta var, bunlardan bir tanesi imkân meselesi. İmkân dediğimiz zaman bunun içine birikiminiz, lojistiğiniz, destek hizmetleriniz, mali yönünüz, insan kaynağınız vs. giriyor. Hocamızla beraber bir değerlendirme yaptığımızda bu imkâna sahip olduğumuzu düşündük. Ama sadece imkân bir projenin yürütülmesi için yeterli değil. Bir de bugünün tabiriyle geniş anlamda enerji gerekiyor. Yani insan faktörünü konuştuğumuz, oraya yönelttiğimiz zaman bunu; motivasyon, heves gerekiyor. Gerçekten Hocalarımız geldiğinde, biz onların gözlerinde bu enerjiyi, bu hevesi gördük. Dolayısıyla projenin başlaması için önümüzde herhangi bir engel kalmadığını düşündük. Aynı şeyi ben kendi arkadaşlarımda, kendi ekibimde de gördüm. Bizim dışımızda İstanbul’da 5 Birlik daha var. Türkiye’de 81 ilde 89 Birlik var, bu başka yerlerde de olabilir. Ama bu hevesi yaşamak ve bu heyecanı taşımak ayrı bir duygu... Dolayısıyla ben Ali DEMİR Hocamın bahsettiği, bize yönelttiği teşekkürü Birlik bünyemizde çalışan tüm ekip arkadaşlarım adına alıyorum. 
Bugün farklı kurumların ortak çalışarak güzel sonuçlar alabileceğinin bir tezahürü olarak bu kongreyi düzenleme noktasına kadar geldik. Ben emeği geçen herkese canı gönülden tekrar teşekkürlerimi iletmek isterim. 
Tabi bu imkân meselesine biraz temas etmek isterim. Bizim Birlik bünyesinde bu projeye gelene kadar oluşturduğumuz bir altyapı var. “Bu altyapı nedir?” derseniz: Öncelikle algıda seçicilikle bu tür projelere olan ilginin, hevesin, heyecanın diri tutulması. Bu çerçevede; günümüzde sağlık sektöründe çok önemli bir sorun olan mikroorganizmaların, kritik ortamlardan uzaklaştırılması, ölümcül olan hastane enfeksiyonlarının önlenmesi için mevcut teknolojinin geliştirilmesinde, bunun yerli ve milli olmasında, birçok alanda olduğu gibi neler yapılabileceğinin kaygısını beraber taşımaya başladık. Ve bununla ilgili literatüre, teknolojiye daha yakından ilgi duymaya başladık. Çünkü kullandığımız, hayatımızın içinde olan bir teknoloji, işimizin bir parçası… Bu gerçekten çok önemli bildiğiniz üzere hastane enfeksiyonlarının önlenmesi sadece sağlık sektöründe değil bugün dünyanın gündeminde. Biyolojik silahları düşündüğümüz zaman enfeksiyon kaynaklarının silah olarak kullanılması bile söz konusu. Dolayısıyla bu alanda atılacak adımlar; sadece sağlık sektöründe değil belki yaşamsal, savunma, ülkenin güvenliği alanında çok önemli hamlelere yapı taşı oluşturacak bir noktaydı.  Bu çerçevede biz hastane enfeksiyonları açısından hedef gurup olan hastaların, hasta yakınlarının, sağlık sektörü çalışanlarının, hastanede çalışan arkadaşlarımızın, çevre sağlığı konuları ile ilgili endüstriyel ve kamu kurumlarının, biyomedikal mühendislerimizin hepsinin bu projede yer almasını, bu projeye ortak olmasını sağladık. Bunun sonucunda bugün hastane kaynaklı enfeksiyonlara karşı ileri filtrasyon ve hava malzemelerinin geliştirilmesi safhasına geldik. Nano yapılı bir filtrenin tasarımını arkadaşlarımız başarıyla gerçekleştirdiler. Tabi bunlara ulaşabilmek için bir birikime ihtiyacımız var. Biz Anadolu Güney Sağlık Ailesi olarak bu alanda altyapımızı oluşturmak adına başlangıçtan itibaren sağlık hizmetini sağlık eğitiminden ayırt etmedik ve sağlık eğitimine çok ciddi önem verdik. Bu çerçevede Birlik’te kurumsal kapasite geliştirme eğitimlerini başlattık. 6 farklı modülde, 54 ayrı oturumda tek seans bazında yaklaşık 1400 kişilik eğitim verdik. Bu gerçekten büyük bir emek… Bu emeğin arkasında olan tüm arkadaşları da huzurlarınızda bir kez daha tebrik etmek isterim. Bunun dışında 2016 yılında 255.316, 2017 yılının ilk on aylık periyodunda 219.332 kişiye hizmet içi eğitim verilmiştir. Bu hizmet içi eğitimlerde sağlık sektörüyle ile ilgili konu başlıkları olduğu gibi onun dışındaki konu başlıklarında da eğitimler önemsenmiş kurum bazında çalışanlarımızın kendilerini geliştirmesine imkân sağlanmıştır. Bunun için teknolojinin imkanlarından yararlanılmış, uzaktan eğitim modülleri sisteme sokulmuş bu şekilde 11.000 çalışanımıza ulaşılmıştır. Ve bu şekilde %90’ın üzerinde çalışanımız uzaktan eğitim metoduyla bilgiye istediği zaman, istediği şekilde, istediği koşulda kendi imkânlarını ve zamanını gözeterek erişme imkânı bulmuştur. 
Hastane enfeksiyonları tüm dünyada hasta güvenliğini tehdit eden bir konu olduğu gibi ekonomik kaynakların iyi kullanılmasının önüne geçen ciddi sorunlardan biri olmuştur. Başta söylediğim gibi nano teknoloji yolu ile gerçekleştirdiğimiz havalandırma sistemleri; sadece bir mühendislik ürünü olarak değil sağlık ve güvenlik sektöründe önemli aşamalara, önemli konulara kaynaklık, hizmet edecek bir yolun başlangıcıdır. Bu konuda bu heyecanı duyarak bu işe başlayan arkadaşlarımız, bahsettiğimiz imkânın ve enerjinin hayata geçirilmesine fırsat vermişler, bu şekilde de örnek olmuşlardır. Bundan sonraki amacımız; imkânlarımızı geliştirerek, heyecanımızı daha da büyüterek, heyecanımıza ortak olanların sayısını arttırarak bu projelerin daha geniş manada hayat bulmasını sağlamaya çalışmak olacaktır. 
Bu kongre süresince “Havalandırma Sistemi, Filtreler, NEFES Projesi” başta olmak üzere birçok önemli konu çok değerli uzmanlar tarafından anlatılacak ve siz değerli katılımcıların katkılarıyla tartışmaya açılacaktır.  
Değerli katılımcılarımız, İstanbul Teknik Üniversitesi-Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi tarafından organize edilen ve sektörün çok kıymetli temsilcilerini buluşturan bu kongrenin az önce bahsettiğimiz konularda tüm paydaşlara çok önemli katkı vereceğine olan inancımı tekrarlıyor, hepinize verimli bir kongre diliyorum. Hocalarımız başta olmak üzere NEFES projesinde ve bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen tüm dostlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu ve benzeri projelerde inşallah daha geniş katılımla daha çok paydaşla bir araya gelmeyi de temenni ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. 
Konuşmalarının ardından İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN; Yüksek Öğretim Kurulu Eski Başkanı-İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali DEMİR ve İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali KILIÇ’a hediyelerini takdim etti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali KILIÇ “Elektret Filtreler Üretim ve Karakterizasyon”, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Kadir ALP “Gaz Kirleticiler ve Giderme Yolları”, Ege Nisan Temiz Oda Hijyenik Havalandırma Sistemleri Test ve Doğrulama Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi Makine Mühendisi Ali BOYLU “Hastane Havalandırma Sistemleri”, Hollingsworth & Vose Firmasından Mesut CENGİZ “Havalandırma Sistemlerinde Filtre Malzemesinin Enerji Verimliliğine Etkisi”, Mogul Nonwoven Firmasından Deniz DEVECİLER “Mogul Filtre ve Biyomedikal Çalışmaları”, ATS Elektronik Firmasından Dr. Stephane PERCOT “TSI Technologies in Filter Testing”, Karabük Üniversitesinden Yasin AKGÜL “Satrifüj Nanolif Üretim sistemi ve Filtre Uygulamaları”, İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. İsmail KOYUNCU” Nanolif Yapılı Membranların Su Arıtma Uygulamalarında Kullanımı”, Marmara Üniversitesinden Yusuf POLAT “Çözeltiden Üfleme İle Nanolif Üretim Sistemi”,  Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünden Doç. Dr. Numan HODA “Aktif Karbon Kumaşının Hava Arıtma Sistemlerinde Kullanımı”, İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Birgül BENLİ “Nanokiller ve İnorganik Nano Katkıların Doğal Kaynaklardan Eldesi ve Hava Filtrelerindeki Rolü” konularını katılımcılara aktardı.
Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresinin son bölümünde; TEMAG (Tekstil Makine ve Malzemeleri Araştırma ve Geliştirme) Araştırmacılarına ödülleri takdim edildi. Düzenlenen ödül töreninin ardından; katılımcılar Nefes Ar-Ge Merkezi Laboratuvarını gözlem amaçlı ziyaret etti. 

Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”
Nefes Projesi “Hava Filtrasyonu ve Nanolif Teknolojileri Kongresi”

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Devlet E-Nabız Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Eğitim Kamu İç Kontrol Çalışmaları