Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği koordinasyonunda, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı işbirliği ile yürütülmekte olan 'Benimle Gülümse' (TR10/16/ÇGE/0062)  projesinin sonuç paylaşım toplantısı 21.11.2017 tarihinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 
Toplantıya, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip TAYLAN, Kemal Efendi Vakfı Başkanı Mehmet Akif HUT, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar EVGİN, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Saadet GÜLBARAN İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Beyoğlu Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol KISMET, Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Hamza MÜSLÜMANOĞLU, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup ÇAĞ, İdari Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Habip YILMAZ, , Üsküdar Belediyesi Sağlık İşleri Sorumlusu Harun KOPUZ’un teşrifleri ile Birlik bünyesinde ve il genelinde görev yapan sağlık profesyonelleri ve yöneticileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı. 
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN;  açılış konuşmasında; “Bir yıl önce başlattığımız projemizin sonuçlarını paylaşmak için bir araya geldik.  Hepinize canı gönülden hoş geldiniz diyorum” diyerek sözlerine başladı. Genel Sekreter Prof. Dr. ORHAN; “İstanbul Anadolu Güney Kamu Ailesi olarak 6 ilçemizde sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Kamu Hastaneleri Birlikleri olarak 14 milyonu bulan nüfusuyla İstanbul’a çok ciddi sağlık hizmeti verilmesi konusunda ivme kazandırdık. 
Biz 12.000 çalışanımızla; 4’ü Eğitim ve Araştırma, 2’si Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olmak üzere 13 sağlık tesisi ile hizmet veriyoruz. Rakamlar gerçekten devasa rakamlar… Biz son bir yıl içerisinde 3 milyonu aşkın kişiyle acil servislerde buluştuk. Toplam 11 milyon başvuruya polikliniklerde cevap verdik yine 30 bini yoğun bakımlarda olmak üzere; toplam 167 bin hastamıza yataklı olarak sağlık hizmeti sunduk. 15 evde sağlık ekibimiz tarafından 30 bin evde sağlık hizmeti ziyareti gerçekleştirildi. Bu devasa iş yükünün üstesinden gelebilmek, sağlık ailemizin çalışanlarının gerçekten fedakârlığı ile olmuştur. Hepsine gönülden teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum.
Son dönemde özellikle sağlık yatırımlarıyla hastanelerimizin fiziki kapasitelerinin geliştirilmesine fırsat verdik. 2015 yılında yaklaşık 3 bin yatak kapasitemizin üçte biri nitelikli yatak olarak kabul edebildiğimiz seviyedeyken bugün %50’lere ulaştık. Yine yoğun bakım yatak sayısı olarak üç yüzlü rakamlardan 417‘ye ulaştık. Gerçekten bir yoğun bakım yatağının kazandırılması çok büyük emek ve çok büyük yatırım gerektiriyor. Bu konuda da emeği geçen tüm çalışanlarımız, yöneticilerimize teşekkür ediyorum. 
Sağlık hizmetinin çok iyi olarak sunulmasının sağlık eğitiminden geçtiği konusunda da hep kararlı olduk, bu konuda inancımızı muhafaza ettik.  Bugün yaptığımız bu proje sadece karar verilmiş ve uygulanmış proje değildir. Bu projenin arkasında da belli bir birikim, belli bir emek ve fedakârlık var. 
Sağlık hizmetlerinden hiçbir zaman ayırmadan eğitim, araştırma – geliştirme, sosyal sorumluluk projeleri, kurumsal kapasite geliştirme projelerine önem verdik. Birliğimize bağlı sağlık tesislerinde; son bir yıllık periyotta sağlıkla ilgili ya da sağlıkla ilgili olmayan 62 (altmış iki) ana başlıkta eğitim düzenledik. Hizmet içi eğitimlerinde teknolojinin imkânlarından faydalanarak sağlık çalışanlarının %98’ine ulaştık. Uzaktan Eğitim programları geliştirdik. Yeni nesil arkadaşlarımızın özellikle her ortamda bilgiye erişimini kolaylaştırmaya çalıştık. 
Birlik olarak 6 farklı modülde 54 ayrı oturumda tek seans bazında yaklaşık 1400 çalışanımıza üst düzeyde profesyonellerden eğitim verdik. Hizmet içi eğitim modüllerinde; 2016 yılında 255.316, 2017 yılında da 219.332 kişiye bireysel olarak ulaşmış durumdayız. Üniversitelerimizle “İkili İşbirliği Protokollerimiz” çerçevesinde çalışanlarımızın kendilerini geliştirmesi için 23 doktora ve 61 yüksek lisans programını üniversitelerimizden temin ettik. Arkadaşlarımızın kişisel gelişimine katkı sağlayan üniversitelerimize de teşekkür ediyoruz. 
Yaptığımız analizlerde; öncelikli ihtiyaç olarak gördüğümüz sorunlu alanlar kadar, güçlü, pozitif yanlarımızı ve potansiyel zenginliklerimizi ön plana çıkarmaya çalıştık. Kaliteli, erişilebilir, sürdürülebilir sağlık hizmeti anlayışı için Birlik felsefesinin anlam kazanmasını, bugün bizi burada buluşturan projemiz gibi; sağlığın iyileştirici şefkat eli ile özellikle ihtiyaç sahibi gönüllere dokunmayı hedefledik.
Proje kapsamındaki bu bir yıl içerisinde 0-6 yaş çocuklarımıza ulaşmaya çalıştık.   140 aileye bireysel psikososyal danışmanlık ve destek terapisi hizmeti verildi. 600 aileye canlı destek hattından diş hekimleri tarafından destek verildi. Yaptığımız değerlendirmede 32 çocuğumuza hastane ortamında genel anestezi altında diş tedavisi yapıldı. 1227 ev ziyareti gerçekleştirildi. 3086 kişiye evlerinde ağız ve diş sağlığı eğitimi verildi. Bu işi yaparken oluşturduğumuz 30 kişilik profesyonel ekibin içinde bizim gönüllü arkadaşlarımız da vardı. Bu ekip işini profesyonelce yaptı ama amatör bir ruhla da çalıştı. Hastanelerimizde diğer sağlık birimlerimizden de bu ekibe onların işlerini kolaylaştırıcı her türlü yardım yapıldı. Burada da bir birliktelik sağlandı. Asıl başarımız bu birliğin sağlanmasıdır. Bu rakamlardan daha önemli ve kıymetli olanı bu birlikteliğin, beraberliğin sağlanmasıdır. 
İstanbul Kalkınma Ajansının hibe desteği ile 0-6 yaş grubundaki engelli bebek ve çocukların, koruyucu sağlık hizmet ve eğitimlerinin kendi ortamlarında yapılması, ağız ve diş sağlıklarının doğumdan itibaren koruma programına alınması konusunda projemizi hayata geçirerek önemli bir ihtiyaca cevap verildiği önemli bir açığın kapatıldığı ve bunun örnek olması gerektiği kanaatimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Bugün sizlerle projenin; çocuklarımızın ve bizlerin yüzlerimizi gülümseten sonuçlarını aktaracağız. Akabinde kıymetli konuklarımız ile ülkemizde sosyal hakları, sosyal hizmet modellerini, engelliliğe ilişkin düzenlemeleri, sivil toplum kuruluşlarını, vakıfların sivil toplum kuruluşlarının eğitim, kültür, sanat alanında yoğunlaşması gerektiği konusunda sohbet edeceğiz. Sizlerin de sohbete aktif katılımınızı bekliyoruz. 
Değerli katılımcılarımız, proje ekibimizde görev alan tüm arkadaşlarıma, iş birliği yaptığımız Sabancı Vakfına, projemize ortak olan Toplumsal Gelişim Derneğine, çok değerli misafirlerimize, katkı veren tüm arkadaşlarımıza değerli basın mensuplarımıza canı gönülden teşekkür ederim” dedi. 
Proje sonuç paylaşım toplantısına katılamadığından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt UYSAL’ın ve Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan ŞAHİN’in telgraflarının okunmasının ardından “Benimle Gülümse Projesi” sunumu Dt. Esra TUNALI tarafından yapıldı.  Sunumda projenin genel ve özel amaçları, hedef grubunun seçilme nedenleri, beklenen ve ortaya çıkan sonuçlar, teknoloji, eğitim faaliyetleri, proje hazırlık, proje izleme ölçme değerlendirme faaliyetleri, projenin tamamlanması, proje verileri ve takip süreçlerinden detaylı olarak bahsedildi. 
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN’ın moderatörlüğünü yaptığı Benimle Gülümse Temalı “Birlik’te Muhabbet” söyleşisine, İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip TAYLAN, Kemal Efendi Vakfı Başkanı Mehmet Akif HUT, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar EVGİN konuşmacı olarak katıldı.  
Genel Sekreter Prof. Dr. ORHAN; “Biz projenin sonuçlarını sizlerle paylaşırken bir sohbet, aile ortamında konuşalım istedik. Bu nedenle daha önce uyguladığımız “Birlikte Muhabbet” formatında bir organizasyon yapalım istedik. Burada hepimiz konuşmacıyız, herkes görüşlerini aktif olarak iletebilir” diyerek Birlik’te Muhabbet söyleşi etkinliğini başlattı. 
Benimle Gülümse projesine başlarken projenin sadece sağlık hizmeti olmasından öte anlamı olduğunun bilinciyle yola çıkıldığını ifade eden Prof. Dr. ORHAN; proje kapsamındaki çocukların, 0-6 yaş arasında özel çocuklar olması sebebiyle projenin bir sağlık hizmeti olmanın ötesinde bir noktaya taşınmasına sebep olduğunu vurguladı. 

Birlik’te Muhabbet söyleşi etkinliğinde; İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip TAYLAN; engellilik alanında erişilebilirlik ile ilgili tarihten kesitler aktararak, entellektüel gönüllülük esasına dayalı bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
Kemal Efendi Vakfı Başkanı Mehmet Akif HUT; Vakfın kuruluş tarihçesinden ve amacından bahsederek proje ile ilgili samimiyete vurgu yaptı “…özellikli nesiller bizim bir parçamız, bu parçayı değerlendirip bu değeri geliştirmek bizim mesuliyetimiz. Bugün çocuklarımızın sağlık taramalarını kendi evlerinde yapacak durumlar yaşanabiliyorsa ve yaşatabiliniyorsa bunlar çok kıymetli işlerdir. Bu işlerin kıymetini bilip geliştirmemiz lazım. Hepinizi saygı hürmet muhabbetle selamlıyor, proje ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
Birlik’te Muhabbet söyleşi etkinliğinde; Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar EVGİN; Türkiye Spastik Çocuklar Vakfında 2003 yılı itibari ile görev aldığını belirterek, o tarihten bu projeye kadar geçen sürede, Vakıf tarafından sunulan  ağız ve diş sağlığı hizmetleri ile ilgili gelinen noktaya değindi. “İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sayın Ahmet Lütfullah ORHAN olmak üzere projeyi yürüten proje ekibine vakfımızdan da değerli arkadaşlarımıza teşekkür ederim” diyerek konuşmasına son verdi. 
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN; “Salonda yer alan kıymetli misafirlerimize de söz verelim” diyerek sözü İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup ÇAĞ’a bıraktı. Uz. Dr. ÇAĞ; Proje ekibinin gerçekten çok güzel bir uyum göstererek, büyük emek harcayıp gayret gösterdiğini, bu anlamda hedeflerin çok üzerinde çocuklara ve ailelerine ulaşarak eğitim verildiğini ifade etti. 
Organ nakli hakkında ülkemizin geldiği nokta ile ilgili paylaşımda bulunan Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Ali Rıza ODABAŞ;   Sağlık Bakanlığı Organ Naklinde Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olduğunu, organ nakli konusundaki planlamalarda ilerleme kaydedildiğini, adalette suiistimalin olmadığını aktararak, organ bağışının önemine değindi.                                                     
Benzer projeler gerçekleştiren Fatih Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Hamza MÜSLÜMANOĞLU gönüllülük esasına dayalı çalışmaların önemini vurguladı ve teşekkürleri iletti. 
Beyoğlu Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol KISMET; sivil toplumun tarihimizdeki yerine değinerek, projede emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. 
Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Saadet GÜLBARAN proje için tebriklerini iletti. İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile birlikte yürütülen “Çocuk İzlem Merkezi” projesinden bahsetti. 
İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN; 22 Kasım Türkiye Diş Hekimliği Günü vesilesiyle tüm diş hekimlerinin gününü tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi. 
Söyleşi etkinliği sırasında; proje kapsamında evlerinde ziyaret edilerek ağız ve diş sağlığı hizmeti alan ailelerimiz, projeden memnuniyetlerini, projenin kendilerine kazandırdıklarından bahsetti ve “Bu bir kapanış toplantısı değil, yeni başlangıçların toplantısı” diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.
“Benimle Gülümse” temalı söyleşi etkinliği, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN’ın konuşmacılara hediyelerini takdimi ile sona erdi.

Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı
Benimle Gülümse Projesi Sonuç Paylaşım Toplantısı

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Devlet E-Nabız Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Eğitim Kamu İç Kontrol Çalışmaları