9 Mart Dünya Böbrek Günü

9 MART 2017 DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

Her yıl Mart ayının ikinci perşembe günü Böbrek Sağlığı ve Hastalıkları konusunda toplum bilincini arttırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl değişen temalarla Böbrek Hastalığına dikkat çekilmektedir.

 2017 Dünya Böbrek Günü teması “Sağlıklı Böbrekler İçin Sağlıklı Yaşam” olup Obezite’nin zararlı sonuçları ve böbrek hastalığı ile ilişkisi ele alınmaktadır.

OBEZİTE VE BÖBREK HASTALIKLARININ GELİŞİMİ

Obezite, sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezite genel popülasyonda, ölüm riskini arttırır ve kalp rahatsızlığı, diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, obstrüktif (tıkanma) uyku apnesi, yağlı karaciğer, safra kesesi hastalığı, osteoartirit (kireçlenme), çeşitli kanserler ve zihinsel rahatsızlıklara neden olup yaşam kalitesini düşürür.

Obezite,  kronik böbrek hastalığının gelişimi için güçlü bir risk faktörüdür. Diyabet ve hipertansiyon gibi son dönem böbrek hastalığının gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Obeziteden etkilenen bireylerde böbrekler, artan vücut ağırlığına bağlı talepleri karşılamak için normalden daha fazla çalışır. Böbrek iş yükündeki artış, böbrek hasarına ve uzun vadede son dönem böbrek hastalığının gelişme riskinin artmasına neden olabilir. Fazla kilolu veya obez olan insanlar normal vücut ağırlığına kıyasla son dönem böbrek yetmezliği geliştirmede 2 ila 7 kat daha fazla riske sahiptir.

 

ÜLKEMİZDE HER 7 KİŞİDEN BİRİSİ KRONİK BÖBREK HASTASIDIR! 

Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sinsi seyreder. Düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zordur. Türk Nefroloji Derneğinin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.

 

10 KRONİK BÖBREK HASTASINDAN SADECE BİRİ HASTALIĞIN FARKINDADIR!

Farkındalığın ve erken tanının düşük olması nedeniyle, hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerler.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI İLERLEYİCİDİR!

Son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz ve böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin global maliyeti 1 trilyon doların üzerindedir. Ülkemizde diyaliz uygulanan veya böbrek nakli yapılmış 60.000’i aşkın hasta bulunmakta ve sağlık bütçesinin % 5'den fazlası bu hastalar için harcanmaktadır.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI ÜLKE EKONOMİSİNİ TEHDİT EDER!

Kronik böbrek hastalarında ölüm ve malûliyet riskleri sağlıklı bireylerden 10-30 kat daha yüksektir. Yüksek malûliyet oranları ve kötü yaşam kalitesi, bu hastaların aile ve sosyal yaşantılarını da olumsuz etkileyerek ekonomik üretkenliklerini engeller.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDER!

Kronik böbrek hastalığı basit ve ucuz kan ve idrar testleri ile kolayca teşhis edilebilir. Erken evrede saptandığında hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler, hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımları ile ilerlemesi engellenebilir ya da geciktirilebilir. Üstelik riskli bireylere yönelik etkin tarama ve tedavi ile hastalığın gelişimi önlenebilir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI ÖNLENEBİLİR!

KRONİK BÖBREK HASTALIĞINDAN KORUNMAK İÇİN ALTIN KURALLAR

1.      Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

2.      Düzenli egzersiz yapın

3.      Tuzu azaltın

4.      Yeterli sıvı alın

5.      Sigara içmeyin

6.      Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

7.      Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

8.      Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

 

Prof. Dr. Zerrin BİCİK BAHÇEBAŞI

Nefroloji Kliniği

İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneler Birliği

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Ulakbim İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Devlet E-Nabız Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Eğitim Kamu İç Kontrol Çalışmaları